25-26.03 2016. Оценивание в PYP/ Кат 2 / Assessment PYP/ CAT 2

Изменена: 17 мая 2016 года, 16:58:24

25-26 марта, 2016

Краткий анонс семинара

Рекомендован администраторам, учителям и координаторам, посетившим семинар 1 категории. Участники должны иметь глубокое понимание философии и структуры образовательной программы PYP и понимание исследовательской деятельности в контексте раннего развития. Семинар направлен на то, чтобы помочь участникам развить понимание роли оценивания деятельности обучающихся.

Recommended for:
PYP teachers and coordinators.
This workshop offers opportunities to explore the latest developments in assessment processes and their applications.Identifying what students know, understand, can do and feel atdifferent stages in the inquiry process requires careful gathering and analysis of information about student performance.
Participants will explore the purpose of assessment, a range of assessment practices, record keeping and communication, and school-wide policy development. In addition to being highly relevant to classroom practices, participants have the opportunityto explore thinking in a supportive environment where facilitators and fellow participants mentor and coach each other in the true sense of collegial support and learning.

Шаг 1. Выберите тип договора

Step 2 Choose the type of agreement

Шаг 2. Зарегистрируйтесь

Step 2. Register

Стоимость участия в семинаре – 74 850 руб. за одного участника.

Workshop fee -74 850 roubles for each participant

В стоимость включен раздаточный материал, обед, кофе-брейк, сертификат IB.

What is included:

Место проведения семинара

ГАОУ ВО г. Москвы «Московский городской педагогический университет», Россия, Москва, улица Садовая-Самотечная, дом 8.

Venue

8, Sadovaya-Samotechnaya Street, Moscow, Russia, Moscow City Pedegogical University

Адрес: 127051,Россия, Москва, ул. Садовая-Самотечная, д.8.
Проезд: метро Цветной бульвар, Сухаревская, Маяковская или Трубная
E-mail: iblc@mgpu.ru