12-13.02 2016. Для администраторов и координаторов. Реализация программы MYP/ Кат 1/2 / Heads of schools, coordinators: Delivering the MYP Cat 1/2

Добавлена: 14 декабря 2015 года, 19:18:41

Изменена: 17 мая 2016 года, 16:57:12

12-13 февраля, 2016

Краткий анонс семинара

Рекомендован администраторам, директорами  координаторам IB. Семинар второй категории рассчитан для директоров и других руководителей, включая координаторов, работающих по программе IB MYP. Семинар является неотъемлемой частью профессионального развития. Участники совместно анализируют стратегии управления в целях более эффективного внедрения  программы и вовлечения всех членов школьного сообщества.
Целью семинара является:

На семинаре рассматриваются различные способы мотивирования обучающихся через инновационную деятельность.

Recommended for:
Administrators, heads of school and MYP coordinators.
Note: The head of school must attend a category 1 workshop before the submission of application for candidacy. The coordinator is encouraged to attend with the head of school but may attend during the candidate phase. Heads of school and MYP coordinators from candidate schools and schools interested in implementing the MYP shouldenroll in this category 1 workshop. Participants explore the philosophical, pedagogical and administrative implications of the IB programme to assist them as they prepare for the verification visit. Also  for Administrators, heads of school and IB coordinators.
Note: This category 2 workshop is for heads of school and other leadership staff, including IB coordinators, who have been working with the programme for at least one school year and/or have previously attended a category 1 MYP workshop (regional or in-school), facilitated by MYP workshop leaders and organized by or through the IB Global Centre.
Experienced MYP school leaders should enroll in this category 2 workshop as part of their continuedprofessional development. Participants collaborate and reflect on leadership strategies to enhance the ongoing implementation of the programme by all members of the school community. This workshop encourages participants to:

Шаг 1. Выбрать тип договора

Step1Choose the type of agreement

Шаг 2. Зарегистрироваться

Step 2 Register

Стоимость участия в семинаре – 74 850 руб. за одного участника.

Workshop fee -74 850 roubles for each participant

В стоимость включен раздаточный материал, ланч, кофе-брейк, сертификат IB.

What is included:

Место проведения семинара

ГАОУ ВО г. Москвы «Московский городской педагогический университет», Россия, Москва, улица Садовая-Самотечная, дом 8.

Venue

8, Sadovaya-Samotechnaya Street, Moscow, Russia, Moscow City Pedegogical University

Адрес: 127051,Россия, Москва, ул. Садовая-Самотечная, д.8.
Проезд: метро Цветной бульвар, Сухаревская, Маяковская или Трубная
E-mail: iblc@mgpu.ru